Nyelvük: Quenya
Hercegnő 2004.08.14. 18:12
Itt másik nyelvükről, a Quenyáról olvashatsz és egy kicsit a Tengwarról, ami erre alapozódik!
A Quenya, vagy nemestünde nyelv Tolkien Professzor kedvence volt, rengeteg időt és energiát fektetett bele megalkotásába, gyakorlatilag 1915-től kezdve élete végéig finomítgatta. A Quenya nyelvre a valódi, élő (vagy holt) nyelvek közül elsősorban a finn és a latin volt nagy hatással. Világos volt, hogy a Professzor egy csodálatosan hangzó, dallamos, ám emellett egy igen nehéz nyelvet akart megalkotni, s ez sikerült is. A Quenya nyelvre jellemző a ragok használata az elöljárók helyett, a szigorú hangtani szabályok, a viszonylag szabad szórend. Elég jól kidolgozott nyelvtan és körülbelül 3000 szavas szókincs áll jelenleg rendelkezésünkre, ami ráadásul egyre bővül, ahogy dolgozzák fel a tolkieni hagyatékot. Így ezen a nyelven talán a legkönnyebb önálló írásokat megalkotni, illetve fordítani. A Quenya nyelvet eredetileg Valinorban beszélték a Noldák és a Vanyák, ám később a Valák is átvették. A Telerin nyelv is a Quenya egy változatának fogható fel. Később, amikor a Noldák Középföldére mentek, Sinda nyelvet beszélő testvéreik alig értették meg őket, mert nyelvük oly mértékben eltávolodott egymástól. Miután azonban Thingol betiltotta a nyelvüket - a testvérmészárlás kiderülte után - a Noldák is a Sinda nyelvet kezdték használni a mindennapos érintkezés során, noha ünnepélyes alkalmakkor saját anyanyelvüket használták. A Quenya így fennmaradt, az emberek közül is számosan beszélték (pl.: Aragorn), ám egyfajta "Tünde-latin" vált belőle.
A quenya helyesírás alapjai
A feanori tengwar írásmódot eredetileg a quenya nyelvhez alakították ki (noha a rendkívül logikus, nyelvészetileg korrekt felépítése később alkalmassá tette gyakorlatilag bármilyen nyelv leírásához). A tengwar írás elméletileg teljesen fonetikus, eredeti formájában a tündék arra törekedtek, hogy minden szöveget pontosan a hangzásának megfelelően rögzítsenek. Ezért - számunkra talán szokatlan módon - a jelölés rendszerben külön jelet kap minden a hangzásban eltérő hangzó alak.
Sajnos a quenya nyelv általunk is ismert és használni kívánt késő Harmadkori változata hangzókészletét tekintve már jelentősen módosult az eredeti Fëanor korabeli változathoz képest (több mint 10 000 év telt el közben). Mivel az íráskép szükségszerűen lassabban változik, mint a nyelv hangzókészlete, a késői quenya nyelv átírása tengwákkal már nem tekinthető teljesen fonetikusnak: egy sor olyan jelölést is használnunk kell még, amelyek eredetileg egy más hangzókészlet fonetikájához igazodtak.
Mássalhangzók
A tengwar írás legfontosabb szabálya, hogy a nyelv elsősorban az ún. "valódi" mássalhangzókat jelöli, és arra törekszik, hogy a beszélt nyelvet a lehető legkevesebb ilyen jellel ('tengwa') rögzítse írásban.
Fëanor eredetileg a tengwák számára egy nagyon logikus, a hangzás szabályait is leképező rendszert alakított ki. A tengwákat 4 témába (sorozatba), és 6 tyellbe (fokozatba) sorolta be, illetve 12+1 kiegészítő tengwát is használatba vett, amelyek nem illettek bele a 4 fő sorozatba.
|